Kolejny podatek na smartfony i tablety? Niewykluczone!

Ceny smartfonów oraz tabletów w Polsce często są wyższe (w stosunku do zarobków) niż w reszcie państw Starego Kontynentu. Cenowo nie możemy się także porównywać do państw azjatyckich. Wszystko za sprawą wysokich cła oraz podatku, które są wliczone w cenę importowanych urządzeń zza granicy. Niemożliwe jest już podniesienie istniejących obciążeń, więc w grę wchodzi kolejna opłata...

Istniejące w Polsce organizacje zrzeszające artystów oraz dbające o prawa autorskie chcą wkroczyć w rynek urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów i tabletów. ZAiKS, ZPAV oraz SAWP wnioskują o nałożenie dodatkowych opłat na inteligentne słuchawki, które mają wynosić 1–3% całkowitej ceny urządzenia. Kwota uzyskana w ten sposób miałaby pokryć wynagrodzenie dla twórców.

Ostro te doniesienia skomentowały : Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, które stwierdziły iż smartfony służą głównie do słuchania muzyki (coraz częściej streamowanej z internetu) a nie jej kopiowania. Wg "Pulsu Biznesu" polski rynek urządzeń telekomunikacyjnych wyceniony jest na około 5,5 mld zł. Do kasy ZAiKS po opodatkowaniu 3% trafiałoby rocznie 165 mln złotych. Organizacja Zbiorowego Zarządzania (OZZ) zaproponowała, by podatek na nowo zakupione tablety wynosił 2%, a smartfony 3%.

Teraz mój komentarz odnośnie tej sytuacji.Ostatnio dość często dochodziło do zatrzymań DJ'ów w słynnych dyskotekach wielkich miast ulokowanych w całej Polsce. Wszystko za sprawą licencji "na granie" wykupowanej przez nich przed każdą prowadzoną przez nich imprezą. Określa się w niej co będzie kolejno odgrywane, w jaki sposób i z jakiego źródła (winyl, mp3, flac, audio itd.). Potem zostaje to wyliczone i taką opłatę należy uiścić w siedzibie ZAiKS-u. Odnośnie zatrzymań — co najmniej dwóch znanych mi DJ'ów zostało zatrzymanych a ich sprzęt (wraz z kolekcją płyt winylowych) odesłany do depozytu do momentu wyjaśnienia sprawy. Za co? Za to,że na imprezie puszczono jedną lub dwie piosenkę spoza listy wykupionych w ZAiKSie.

Czemu o tym napisałem? Ponieważ wiem w jaki sposób są tworzone takie regulacje prawne w Polsce. Wprowadzone obostrzenia będą mówiły o sytuacjach najprostszych — korzystasz ze smartfona? PŁAĆ! Słuchasz na nim muzyki? PŁAĆ! Nie słuchasz na nim muzyki? PŁAĆ! No właśnie… Dlaczego mam płacić, skoro nie słucham muzyki na moim smartfonie? A co z abonamentem wykupionym w Spotify? Deezer? Przecież abonament pokrywa już częściowo licencje za mnie. Czemu miałbym dopłacać?

Idąc tym tropem niedługo możemy spodziewać się podatku od posiadania moduły GPS w smartfonie, głośnika (bo możemy zrobić już dyskotekę), od bluetootha. Wszystko jako dodatkowe opłaty. Kraj absurdu.

Źródło 1, Źródło 2

Zobacz również: Nokia: moja miłość

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

W skrócie: podróbka iPhone'a 6 na wideo oraz Lumia i smoki Najlepiej sprzedającym się smartfonem na świecie jest... W skrócie: "nowy" sklep Samsunga, S5 mini w zestawie z Gear Fit i Lumia 930 vs nóż Tydzień w krzywym zwierciadle: kwadratofon BlackBerry i kto napadł na fabrykę Samsunga? W skrócie: opóźniony Tizen, odporność szafirowego szkła i świetny koncept Lumii 830 OnePlus Two nadchodzi W skrócie: "sekretna broń" iPhone'a 6, Lumia 530 na zdjęciach i nowa wodoodporna Xperia W skrócie: LG G3S, Samsung Gear Live na wideo i Lenovo Golden Warrior W skrócie: Xperia C3 na wideo, podwodne selfie i dlaczego BlackBerry Passport ma kwadratowy ekran Wielki napad na fabrykę Samsunga. Skradziono urządzenia warte 36 milionów dolarów Jak wytrzymałe jest szkło szafirowe z iPhone'a 6? W skrócie: Surface Mini, Nexus 8 i Galaxy Note 4 Produkcją iPhone'a 6 zajmą się roboty Tydzień w krzywym zwierciadle: Nokia by Microsoft i LG G3 (nie)mini Samsung Gear Fit to słaba opaska do lifeloggingu, ale świetny smartwatch W skrócie: historia designu LG G3, Nokia X2 na wideo i Facebook Messenger na iPada 4 certyfikowane w Brukseli szkolenia, dzięki którym zostaniesz ekspertem w IT. Teraz ostatnie miejsca z dofinansowaniem Samsung znowu nabija się z iPhone'a. Za co tym razem? Samsung Galaxy F na kolejnym zdjęciu. Jednak aluminium? W skrócie: iPhone 6 na Placu Czerwonym, Galaxy S5 Prime na wideo i 6-calowy phablet za 600 zł W skrócie: przedni panel iPhone'a 6, pieczona Moto X i bezużyteczny Galaxy Gear Android L będzie lekarstwem na baterie? Wyniki testu porównawczego z KitKatem są imponujące Wybieramy tani smartfon. Android czy Windows Phone? Piekło zamarzło. Swift G jednak z KitKatem?

Popularne w tym tygodniu:

Kolejna awaria sieci Orange. Użytkownicy nie mogą wysyłać wiadomości [aktualizacja] Nokia 3, Nokia 5 oraz Nokia 6 już w Polsce wraz z toną akcesoriów. Czy warto się nimi zainteresować? #wSkrócie: szkło na ekran iPhone'a 8, letnia aktualizacja Pokemon GO i Galaxy S8+ Dual SIM Android Marcher to malware, który może wykraść wasze dane. Uważajcie! OnePlus 5 - podwójny aparat z teleobiektywem to ściema jakich mało Dlaczego szklanych telefonów jest tak dużo? Powód jest prosty Galaxy C10, A9 Pro i Note 8 - nowości Samsunga na horyzoncie Google Glass powrócą? Inteligentne okulary dostały właśnie... aktualizację oprogramowania Meizu Pro 7 z drugim wyświetlaczem osadzonym w nietypowym miejscu? Zbliża się premiera Moto G5S+ i Moto X4. Oto nowe informacje #wSkrócie: smartfon z ekranem skanującym odciski palców, nowa oferta Playa i smartwatch Emporio Armani Gionee A1 lite oficjalnie. Niedrogi smartfon z dużą baterią dla fanów selfie